Коледните традиции по света – топлина, светлина и много любов около трапезата
Коледните традиции са различни, но и много си приличат. Защото навсякъде цари доброта, блестят светлинки, а децата са в очакване на добрия старец…
На трапезата на Коледа във всяка страна присъстват различни ястия, но навсякъде празничната вечеря не минава без коледния сладкиш.
В България обикновено се точи тиквеник или се правят курабийки във формата на елхички и коледни чорапчета и дори Дядо Коледа.
Някои от домакините пък предпочитат да вземат от магазина торта или така нареченото „коледно дръвче“, което се предлага в много магазини.
Например папските гвардейци, които са предимно швейцарци, имат своя традиционна рецепта за коледни сладки.
Холандия
От векове насам Sinter Klaas (Дядо Коледа) идва от Испания по средата на ноември. Всички, дори и кралицата, го посрещат на пристанището. Едва пристигнал Дядо Коледа тръгва да види дали децата са послушни. Той разполага с три седмици – до 6 декември, за да прецени кой заслужава подарък и кой – не.
В деня на отпътуването му всички деца излизат на улицата, размахат знаменца, пишат му писма и всичко това при звъна на чурковни камбани и оръдейни залпове. Приготвят се чифт обувки, пълни със сено и моркови за кончето на Дядо Коледа.
Бисквити и бонбони, хвърлени в дворовете, предвещават минаването му през квартала. А постоянният му спътник е Черният Пиет – той носи подаръци за лошите деца.
Дания
Четири седмици преди Коледа датчаните украсяват венец от борови клонки, в който слагат четири свещи и запалват първата. И така всяка неделя до Коледа палят по една. Първата е неделята на запалването. Втората непременно е посветена на приготвянето на сладкишите (непременно с канела). След това трябва да се украси елхата с червени панделки, датски знаменца и сърца от слама.
Четвъртата неделя е денят на приятелството и обичта. Тогава се пият топло вино и ракия. Улиците и витрините са оцветени в зелено и червено.
В Дания няма Дядо Коледа, а червен дух на име Жул, който много прилича на снежен човек. Вечерята на 24 декември е традиционна – херинги, патица или печено прасе с цветно зеле, карамелизирани картофи и компот. За десерт – ориз с бадеми и канела. След това всички пеят и танцуват в очакване на червения дух.
Италия
На 24 декември италианците празнуват и Деня на дървото. Обичаите са много, но общото между тях е голямата козуначена кифла, която служи за коледен сладкиш. Тя се пази за постната вечеря на 24-и и е предшествана от различни каши и змиорки.
Традиционната пуйка е за обяда на 25-и. Коледните пазари затварят вратите си с невероятно шествие на 5-и януари вечерта, точно преди да си появи магьосницата Бефана, която раздава подаръците в по голямата част на Италия. На непослушните деца се полага само по парченце въглен, и то от захар.
Швеция
Там коледа е нещо свещено. Свещено до такава степен че шведите са построили цял лунапарк. Въпреки потока от туристи традициите се спазват стриктно. Например тази със свещичките като в Дания. Коледните празниции започват на 1-ви декември.
На 13-ти декември, денят на Санта Лусия, момичетата обличат бели рокли, украсяват главите си с корони от по четири свещи и пеят фолклорни песни. Както в Дания, вечерята минава под знака на херингите и ориза с канела, сервирани върху червена покривка.
Един дух, който определя и съдбите, е назначен да раздава подаръците.
Испания
Коледа в Испания е предимно семеен празник: след 22 часа на 24 декември всечки ресторанти са затворени. Хората се прибират вкъщи и чакат литургията в полунощ. Пирът започва след това: моруна, кестени, и пуйка в Южна Испания, бадемова супа и гъска – в Северна. Десертът е бадемов сладкиш с мед.
На Коледа испанците ядат turrón, което е сладко, подобно на френската нуга. Празничното меню включва супа от кестени, бял морски костур в хрупкава галета и изпържен в зехтин и лимонов сок, печен петел или пуйка, пълнени с трохи от хляб, свинска наденица, гъби, чесън и зехтин. Друг вариант на приготвяне на традиционната пуйка е pavo tufado de navidad (пуйка, пълнена с трюфели).
Германия
Приготовленията за Коледа започват още през ноември. Пешеходните зони и магазините се украсяват. Германия дава на света коледното дръвче, както и голям брой коледни лакомства. Коледната нощ често е наричана dickbauch (дебел корем). Счита се, че онези, които не си хапнат добре на вечеря, ще бъдат преследвани от демони през цялата нощ.
Както и в Австрия, често се сервират задушен шаран и печена гъска. Германците приготвят всякакви гарнитури от картофи, зеле, туршии и пащърнак. В провинцията на коледната маса често се появяват диво прасе или сърна. Много популярно е малкото печено прасенце. Събира се `цялото семейство и младите идват при старите, колкото и далече да живеят.
Всички заедно сядат около богата трапеза, за да хапнат от традиционните немски специалитети – гъска с ябълки, пфеферкухен и лубкухен и не на последно място щолен, който се прави поне месец преди това. Особеното на този сладкиш със стафиди и много мазнина в приготвянето му. За първи път е направен през четиринадесети век, приготвен е с мая и сушени плодове.
Основният десерт е Christbaumgerback. Прави се от сладко тесто, навито на руло, от което се изрязват всякакви фигурки – елхички, джуджета и снежинки. Stollen е най-яркият немски сладкиш.
Франция
В различните региони на страната на Коледа се сервират различни ястия, но всички те включват стриди, шунка, печено пиле или пуйка, салати, коледен сладкиш. В Елзас най-важна е печената гъска. В Бретан в центъра на трапезата са сладкишчетата от елда. В Бургундия изпъкват кестените и пуйката, а в Париж – стридите, гъшият дроб и тортата “Bûche de Noël”. “Bûche de Noël”, в превод коледен дънер, цепеница, е традиционен, тъй като олицетворява дървото, което гори в камината между Коледа и Нова година, и за което се смята, че носи късмет.
Стар обичай е пепелта, останала от него, да се разпилява по полето за по-добра реколта или в хамбарите, за да изгони плъховете, а също и в къщата, за да я предпази от гръмотевици. Парижките сладкари измайсторили сладкишът bûche de Noël в края на 19-ти век. Става въпрос за руло, във формата на пънче, с пълнеж от кестенов крем и залят със шоколад или поръсен с пудра захар.
В Прованс коледното ястие се нарича “голямата вечеря”, защото завършва с 13 десерта. Всеки десерт олицетворява дванадесетте апостола и Христос. Стафидите, лешниците и смокините символизират идването на Христос от Средния Изток. Белият и кафявият шоколад олицетворяват доброто и злото. Останалите десерти са сладко от дюля, pompe a l’huile (плоско хлебче, приготвено със зехтин), тънки вафлички, пресни и консервирани плодове като портокали, круши, стафиди, пъпеши. Много често се сервират маслени бисквитки и callisons (вид бонбони).
Още на 1-ви декември всяко дете получава шарен, картонен календар с 24 прозорчета. Зад всяко прозорче има изненада – малко лакомство. На 24-ти декември се отваря последното и най голямо прозорче.
Гърция
Гръцките коледни и новогодишни традиции са особенно тясно свързани с религията. Елхата се подрежда на 24.12 и си разваля 12 дни след това, точно след Йордановен или Фота, както го наричат гърците. На бъдни вечер се яде също както у нас потно – ошаф, баница, щрудел, боб.
Почти същия е и обичаят – коледуване. И в Гърция Коледа е семеен празник – всички заедно отиват на църква, всички заедно хапват от свинското, печената пуйка със зеле и изключително вкусната баклава със сусам, канела и портокалови кори която не липсва в никоя къща.
Подаръците се раздават на Нова година. Айос Василис е любимият светия на гръцките деца. Той е техния Дадо Коледа.
Англия
В Англия основното и задължително ястие в менюто е пуйката. Рецептите са много и в повечето случаи е пълнена. Всяка домакиня приготвя коледен пудинг, в който пъхва монета от шест пенса. Някои семейства предпочитат пая пред пудинга или пък маслени сладкиши от бадемово тесто с най-различни захаросани плодове.
И разбира се, в менюто преди десерта е включена и знаменитата супа от костенурки. В навечерието но Коледа и на следващия ден по улиците могат да се видят многобройни карнавали и тайствени пиеси в които играят маскирани актьори.
По стар езически обичай костюмите им са направени от дълги широки ленти. Нарастваните на деня е знак на по нови сили и това се празнува по няколко начина: преплуване на река на 25 декември и лов на лисици на 26. Малко по на север шотландците предпочитат Нова година пред Коледа. Тогава те имат 3 дневна почивка.
Италия
В Италия на 24 декември италианците празнуват и Деня на дървото. Обичаите са много, но общото между тях е голямата козуначена кифла, която служи за коледен сладкиш. Тя се пази за постната вечеря на 24-и и е предшествана от различни каши и риба (най-често змиорка).
Традиционната пуйка се сервира на обяда на 25-и.
Традиционният коледен обяд често се състои от седем ястия и включва: предястие (antipasto), паста, печено месо, салати, десерти, сирене, плод и шоколади. Италианците са известни с техните коледни кексове, които са различни в различните райони: struffoli, panpepato и pan forte в Централна Италия, frutta secca на Юг, panettone, pandoro и torrone в Северна Италия. В седмицата между Коледа и Нова година италианците празнуват с cotechino (прясна свинска наденица) и с леща.
В Гърция
на Бъдни вечер се яде също както у нас постно – ошав, баница, щрудел, боб. Почти същия е и обичаят – коледуване. И в Гърция Коледа е семеен празник – всички заедно отиват на църква, всички заедно хапват от свинското, печената пуйка със зеле и изключително вкусната баклава със сусам, канела и портокалови кори която не липсва в никоя къща. Подаръците се раздават на Нова година. Свети Василис е любимият светия на гръцките деца. Той е техния Дядо Коледа.
В Чехия, Словакия и Австрия на Коледа се сервира шаран.
Австрия
Във Виена на Коледа ще ви сервират задушен шаран с джинджифил и сос от бира, с гарнитура от зеленчуци. За десерт идват topfenpalatschinken, които са направени от сладка извара и се сервират със сос от праскови и карамел.Печената гъска и тук е в центъра на празника.
Малта
Преди Британската империя да се разположи в Малта, вечерта на Коледа се е сервирал петел (serduq). След Втората световна война, английската традиция на печената пуйка (id-dundjan) и пудинга със сливи (il-pudina tal-Milied) става правило тук. Други три традиционни ястия за празника са печени макарони, покрити с тесто, тимпана и петмез.
Португалия
В Португалия най-типичното коледно ястие е приготвено от сушена бяла риба, наречена bacalhau, която се сервира с гарнитура от варени картофи. Десертът често е rabanadas, тънки филийки бял хляб, натопени във вино и яйце, и посипани със захар, след което запържени така, че единственото, което остава накрая е сладка карамелена глазура.
В източноправославна Русия
на Бъдни вечер до полунощ се яде само постно: пирожки с гъби, с ориз, със зеле, с аншоа, винегрет и задължителното варено жито със счукани бадеми.
Аржентина. Вечеря в лятната градина…
Въпреки че е зима, в Аржентина пият ледени напитки и се разхлаждат с климатик. Децата украсяват вечно зелените дръвчета със сняг, направен от памук. Време е за коледна вечеря – цялото семейство се събира в лятната градина под все още парещите лъчи на слънцето. Люто печено прасенце или късчета месо с чесън и твърдо сварени яйца са традиционните блюда на аржентинците. Подаръците идват чак на 6 януари. Тогава малките деца оставят обувките си под коледното дърво или до леглото, за да може Дядо Коледа да пусне в тях много играчки и бонбони. В знак на благодарност пред вратата малчуганите оставят вода и сено за уморените елени.
Белгия. Фигурно пързаляне в коледния ден
Прекрасно украсени улици, паркове и домове. Само в Белгия може да видите как някой татко мъкне елхата още в началото на декември. Това е така, защото там децата почитат повече Св. Николас (чийто празник е в началото на декември), а не Дядо Коледа.
Малчуганите получават подаръците си едва в Новогодишната нощ, и то чак след като удари 12-ият час. Традицията повелява навръх Коледа цялото семейство да отиде на ледената пързалка, за да кара кънки. В някои малки белгийски селца има обичай трима мъже да се маскират като царе и да обикалят от къща на къща, пеейки коледни песни.
Бразилия. Подарък за тайния приятел
Ако искате да видите Дядо Коледа по бански костюм, отидете в Бразилия. Горещините там не позволяват на добрия старец да се облече по-прилично.
В началото на декември всеки член от семейството избира „таен приятел“. Роднините се събират на вечеря и след това всеки пише името си на малко листче. Хартийките са разбъркват и всеки взема по една – човекът, чието име е изтеглил, е неговият таен приятел. На 25 декември за тайния приятел има специален подарък.
Египет. Риба и понички за бедните
В Египет празнуват Коледа на 7 декември. Обичай е по-заможните жени да приготвят риба и понички и да ги раздават на бедните. На коледната трапеза има супа, месо и ориз. Във всяка къща може да опитате и от специалните бисквити с формата на кръст, наречени кахк. Освен множеството играчки и какви ли не други подаръци децата получават задължително и комплект нови дрехи.