Проф. Александър Чирков: Усмихвайте се по 20–30 пъти на ден и ще живеете здрави, без болка и щастливи!
Проф. Александър Чирков е роден в Лом на 27 януари 1938 г. Завършва Висшия медицински институт в София през 1962 г. Заминава през 1966 г. за Западен Берлин, където специализира при известния кардиохирург проф. Бюхлер.
Остава там като лекар в Университетската болница, после се прехвърля в Западна Германия – в университета във Франкфурт на Майн и в университета във Фрайбург, където е професор от 1981 г.
През 1984 г. се завръща в България, поканен от акад. Атанас Малеев, ректор на Медицинската академия и заместник-министър на здравеопазването.
Извършва първата сърдечна трансплантация в България и на Балканите през 1986 г. Дълги години е директор на болницата „Св. Екатерина“.
Проф. Чирков печели световна популярност и признателност за професионализма си в сферата на сърдечните болести, операции, трансплантации.
Отива си от този свят на 24 ноември 2020 г. във Варна. Кремиран е във варненския крематориум, а урната с пепелта му е поставена в гроба на съпругата му в Германия.
„Българите се разболяват заради цигарите, лошите мисли и храна!“
„Хранете се бавно, с финес и красота в движенията, с умерени количества. Така ще живеете поне с 15 години по-дълго. Аз винаги се съобразявам какво и колко ям и никога не съм пушил.“
„Животът около нас е пълен с приятни изненади, намерете ги. Не се лутайте като коне с капаци, наоколо има много възможности за невероятно приятни изживявания. Сигурен съм, че чудесата, които ни обграждат, няма да свършат.“
„Избягвайте стреса, злобата, караниците, желанието да си отмъстиш. Сърдечните болести се провокират от мозъка, всичките ни болести са реакция на мозъка. Не го оставяме да си върши работата, както трябва, товарим го с изключително опасни негативни мисли, и той ни отмъщава, за да се защити.“
„Усмихвайте се по 20–30 пъти на ден и ще живеете здрави, без болка и щастливи.“
„Три неща трябва да пожелаеш за теб и на другите – здраве, радост и добри приятели.
Три неща трябва да контролираш и овладяваш – темперамент, език, поведение.
Три неща трябва да култивираш – смелост, доброта и любов към околните.
Три неща трябва да дадеш – възможност на бедните, утеха на тъжните, похвала на този, който заслужава.
Три неща трябва да избягваш – жестокост, надменност и неблагодарност. Три неща, на които да се възхищаваш – красотата на природата, на децата и на възрастните хора.“
„Болницата трябва да бъде като храм, а моралът и хуманното отношение са ключови не само за отношенията между лекарите, но и за пациентите.“