Как да възстановите косата с няколко лесни стъпки

Ето че студените дни бавно отстъпват място на слънчевите си събратя. Пролетта влиза плахо в ежедневието ни с дъждовни сутрини и слънце, а след това дъга озарява небосвода. Природата се събужда за нов живот.

Нашето тяло също се съживява и има нужда от помощ, за да прекрачи от зимата в пролетта. Помогни му да го направи безболезнено!




Затвореният живот в офиса, сухият въздух в помещенията, цигареният дим, въздухът от климатиците, ниската физическа активност, готовата храна – всичко това влияе върху външния ти вид и в частност върху косата. Чувстваш я някак по-изтощена, суха, слаба, не така бляскава, както ти се иска. Спокойно, за всичко това си има и обяснение, и решение.



Първа крачка: правилното измиване

Всяка процедура си има своите правила, които трябва да спазваш, за да не навредиш на косата. Миенето, колкото и просто да изглежда, всъщност играе важна роля, за да бъде косата здрава и лъскава. 
Преди да сложиш шампоан, намокри добре косата. Остави под водната струя поне за минута.

Водата не трябва да е нито прекалено гореща, нито пък хладка – просто трябва да се чувстваш комфортно. Сложи малко шампоан в едната си ръка, с обема на едно метално левче, и разтрий длани. След това нанеси върху косата, движейки се от корените към връхчетата. Масажирай нежно главата с кръгови движения, обхващайки цялата коса.

Преди да измиеш шампоана, прокарай пръсти през нея като с гребен, без да оказваш натиск. Специалистите препоръчват шампоанът да се измива внимателно в продължание на 5 мин. под течаща вода. Ако не бъде добре изполят, това може да окаже влияние върху цвета на косата или пък да стане причина за появата на пърхот. Добре е накрая да изполееш косата с хладка вода, това ще стимулира кръвообращението на кожата на главата, ще подобри скоростта на растежа на косъма, ще направи косата ти настина лъскава и блестяща.

И един съвет – когато сушиш косата с кърпа, не търкай прекалено силно и упорито, защото мократа косат е по-уязвима и ранима. Внимателно попий водата, след това изсуши.

И не забравяй, че с първите пролетни слънчеви лъчи и косата, както и лицето се нуждае от UV защита. Затова използвай подходящ продукт, осигуряващ ти защита от вредните лъчи, както постъпва и актрисата Пенелопа Крус.

Витамини за подхранване

Косата се нуждае от добро хранене. Особено в края на зимата, когато е изтощена от различните въздействия на околната среда – климатиците, печките, снега, вятъра, прахоляка по улиците и в офиса.

Трябва да знаеш, че белтъчините са основният „строителен“ материал на косъма, а блясъкът му зависи от протеина и витамините В и С.  Т.е. трябва да избираш продукти (шампоан, балсам, гел), които са богати на тези вещества. Разбира се, за да се възстанови косата „отвътре”, са необходими поне 3 месеца.

От какво се нуждаеш? Протеини, Омега-3 наситени мастни киселини, които подхранват, както и от желязо, което играе водеща роля в доставката на кислород до всички клетки на тялото, включително и косата. Недостигът му може да причини анемия, която пък да доведе до окапване на косата.

Когато купуваш продукти за косата, избирай такива, които са богати именно на витамин С (подпомага абсорбацията на желязото и е важен за производството на колаген), витамин В-комплекс (особено фолат, биотин (В7) и витамини В6 и В12 са важни за растежа на косата), цинк и мед.

Цинкът е важен за растежа и възстановяването на тъканите, а недостигът им може да доведе до забавен растеж, косопад и пърхот. Медът е компонент на меланина, пигмент, който се съдържа в косата и кожата. Недостигът на мед може да доведе до преждевременно побеляване на косата.

Пий повече течности! Хроничната дехидратация може да причини суха кожа и скалп. Специалистите препоръчват по осем чаши на ден.

Избери шампоан, който съдържа пантенол, ретинол, витамини В, С и Е.

Маска за здрава коса

За да подхраниш и овлажниш косата, трябва да правиш маски не по-рядко от 1-2 пъти в седмицата. Нанасяй върху чиста коса с масажиращи движения, втривайки внимателно продукта в кожата на главата. Маската трябва да съдържа витамини и натурални масла.

Маслото от репей помага при окапване на косата, пърхут и сърбеж по кожата на главата. То засилва капилярното кръвообращение, възстановява обмяната на веществата в кожата на главата, подхранва и укрепва корените и структурата на косата, ускорява растежа й и прекратява окапването.

Маслата от авокадо, жожоба или кедър са подходящи при увредената суха и накъсваща се коса.

Кокосовото масло овлажнява косата като намалява загубите на белтъчини по време на измиването с шампоан.

Маслото от прасковени костилки е подходящо за сухата и накъсваща се коса.

Маслото от жълт кантарион и рициновото са добри за укрепване и стимулиране на растежа на косата.

Царевичното или лененото масло са подходящи, ако желаеш да постигнеш копринен блясък.
 Маслото от зехтин също придава блясък, изглажда и укрепва косата.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *