13 правила как да поддържате храносмилателния „огън“
От него зависят здравето, бодростта и дълголетието. Той не е само в стомаха, присъства във всяка тъкан от тялото – кръвта, костите, костния мозък, репродуктивните органи.
Ако е достатъчно силен, тъканите се формират правилно – ние сме здрави, красиви, а организмът ни е чист. Ако е слаб, страда имунитетът.
Хранете се 5 пъти дневно.
Ако не ви се получава, опитайте поне да го правите 3 пъти. Не пропускайте хранене. В празния стомах бактериите ядат соковете, които преработват храната. Сутрин избягвайте сладкото и студените храни, отдайте предпочитанията си на лютите храни.
Непременно закусете – с нещо топло и току-що приготвено.
Не прекалявайте с количеството. Хапвайте често, по малко. Преяждането е толкова вредно, колкото и гладуване.
На обяд храносмилателният огън е най-силен. Тогава можете да хапнете нещо по-мазно и сладко, кисело, горчиво.
Последният ви прием на храна трябва да бъде поне 3 часа преди да си легнете. Особено, ако ще хапвате нещо мазно и тежко. Вечерята трябва да е по-лека от обяда. Между 15,00 и 17,00 часа хапнете нещо па-мазничко – например, орехи, нещо с масло гхи. След 19,00 часа можете да хапвате люто, но не и кисело или горчиво. Не пийте чай и тонизиращи напитки.
Откажете се от старата храна – консервите и онази, която стои от дълго време в хладилника. Ако още става за употреба, значи е пълна с консерванти и добавки, които не са никак добри за вашия огън.
Спазвайте правилата за хранене според вашата конструкция на тялото.
Започнете да се храните с продуктите, които се усвояват по-бързо, а след това – с тези, които се преработват по-бавно и трудно.
Не яжте вечер кисело-млечни.
Не пийте студена вода. Позволено е само в много горещо време.
Пийте преварена вода. Тя увеличава способността на организма да преработва храната.
Не включвайте в менюто си повече от 12 продукта в продължение на 6 часа.
Не прекалявайте с кафето – то засилва възможността от активиране на заболявания.