Есетрова луна и Суперлуна на 19 август (видео)
Есетровата луна ще изгрее над Земята на 19 август. Тази година това събитие ще съвпадне със Суперлуната.
Необичаен астрономически феномен ще бъде видим в нощното небе на 19 август, когато Суперлуна и Синя луна се комбинират, за да образуват Есетрова луна. Това е името на едно от пълнолунията през август.
По време на Суперлуна естественият спътник на Земята е на разстояние 90% от най-близкия си подход до планетата.
Именно в това положение Луната изглежда с около 14% по-голяма и 30% по-ярка, отколкото в най-отдалечените точки на своята орбита.
Синята луна обаче няма нищо общо с цвета. Името идва от английския израз Once in a Blue Moon, което означава „рядко събитие“.
Има два вида сини луни: сезонни и месечни. Явлението утре ще бъде сезонно.
Суперлуната обаче не е необичайна. Може да се повтори три до четири пъти годишно.
През 2024 г. се очаква на 19 август, 17 септември, 17 октомври и 15 ноември.
Първата за тази година Суперлуна ще съвпадне с Есетровата луна, което се случва рядко – около веднъж на всеки 10 години.
Следващата двойка такива луни се очаква през януари и март 2037 г.
Ефектът на по-ярка и по-голяма Луна се получава, заради така наречената лунна илюзия. Луната изглежда по-голяма, когато е близо до хоризонта, в сравнение с размера си високо в небето, защото човешкият мозък погрешно тълкува размерите и разстоянията на фона на обектите на Земята.
По-рано американски учени разкриха произхода на атмосферата на Луната и обясниха какъв процес я е формирал и поддържа сега. Дълго време обаче се смяташе, че на Луната няма атмосфера.