Проучване обяснява: Ето как дишането влияе на паметта ни
Начинът, по който дишаме, влияе върху запаметяването, а нови изследвания в тази област биха могли да помогнат при лечението на проблеми с мозъка и психични разстройства.
Естественото и спонтанно дишане на тялото е известно като медуларна респираторна активност.
„Дишането е основна животоподдържаща дейност при бозайниците. Последните проучвания показват, че дишането може да играе важна роля в състоянието на мозъка по време на неговото будното състояние“, казва неврологът Нозому Накамура от Японския медицински университет.
Оказва се, че паузите, които правим по време на дишането, влияят на активността в хипокампуса, който играе важна роля за дългосрочната и краткосрочна памет.
Освен това екипът от учени твърди, че определено „неправилно“ дишане подобрява паметта при мишките, а забавянето или спирането на дишането влошава паметта им.
Предишни изследвания оказаха, че преминаването от издишване към вдишване по време на запаметяване кара хората да запаметяват по-бавно и неточно дадена информация.
Учените казват, че съществува връзка между дихателните практики и работата на мозъка. Т.е. определени дихателни упражнения могат да помогнат в терапията на заболявания на мозъка и психиката.