5 причини да се храните бавно
Терминът „бързо хранене» стана синоним на нездравословната храна и и начин на живот. Противопоставя му се терминът „бавно хранене“ (Slow Food).
Идеята се основава на 5 принципа: храната трябва да бъде вкусна и да носи наслада; храната трябва да бъде екологична и местна – доказано е, че имаме генетична предразположеност да усвояваме по-добре продуктите, отгледани в района, в който живеем; трябва да се консумира максимално необработена термично храна; трябва да се яде бавно, с мяра и с добро чувство. На масата не е добре да се обсъждат теми, свързани със семейния бюджет, оценките на децата, политиката.
Най-важният ефект от бавното ядене е, че приемаме по-малко количество храна, което пък означава и че няма да напълнеем. От това идват и бонуси за здравето ни – понижено артериално налягане, например. И така ето ви няколко основателни причини да се храните бавно…
Намалява апетитът. На мозъка му трябват 15-20 минути, за да започне да предава сигнали, че сте сити. Дайте време на тялото си.
Контролирате теглото. Скоростта на поглъщане на храната е сред основните обяснения на т.нар. „френски парадокс“ – относително ниския процент на сърдечно-съдови заболявания във Франция, в сравнение със САЩ например. Открити са доказателствау че има пряка връзка между скоростта на ядене и индекса на телесното тегло.
Подобрява се храносмилането. Ако дъвчете внимателно, храносмилането протича гладко и пълноценно.
Ще се насладите на вкуса на това, което слагате в устата. Когато ядете бавно, чувствате истинските текстури и аромати на храната.
Количество срещу качество. Доказано е, че хората, които са привърженици на бързото похапване са склонни да консумират некачествена, нездравословна храна.